poniedziałek, 17 czerwca 2013

Bez cukru, z aspartamem – słodko i bezpiecznie


Aspartam można dziś znaleźć w wielu produktach spożywczych, lekach a nawet napojach alkoholowych. Jest to substancja słodząca, która skutecznie zastępuje biały cukier. Zapewne niektórzy zapytają w jakim celu zamieniać cukier z buraków na sztuczny słodzik. Warto jednak wiedzieć, że w ten sposób produkuje się np. żywność, którą mogą spożywać chorzy na cukrzycę. Wielu pacjentów może dzięki temu zjeść jakiś słodki smakołyk.

Pewne kontrowersje wzbudza od dawna rzekoma szkodliwość aspartamu. Co jakiś czas pojawiają się mniej albo bardziej wydumane teorie na ten temat. Warto zapoznać się z oficjalnymi, naukowymi wynikami badań, które wykluczają szkodliwość aspartamu i przypisywane mu skutki oraz niepożądane działania. Aspartam przeszedł wiele testów i jest zaklasyfikowany na mocy przepisów European Food jako bezpieczny dodatek do żywności. 

 
Przeszedł również testy Naukowego komitetu ds. Żywności, zanim został oficjalnie zatwierdzony w roku 1981. Jest środkiem spożywczym dopuszczonym w Unii Europejskiej do szerokiego zastosowania, a zatem może być dodawany np. do produktów dla osób z cukrzycą. O szkodliwości aspartamu można mówić jedynie w kontekście chorych na fenyloketonurię, dlatego na wszystkich produktach z aspartamem znajdują się stosowne ostrzeżenia na ten temat.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.